― 27 Ekim 2023
TKİ Genel Müdürü Sayın Abdullah Çiftçi Çanakkale ili, Çan ilçesi TKİ’ye bağlı Çan Linyitleri İşletme Müdürlüğündeki (ÇLİ) teknik çalışmaları yerinde inceledi. Bir gün süren ziyarette Sayın Çiftçi’ye; İşletme Dairesi Başkanı Sayın Hüsnü Erhan Özhan, Çan Linyitleri İşletme Müdürü Sayın Fatih Sarıca ve ilgili müdürler eşlik etti.
Sayın Çiftçi, Çan Linyitleri İşletmesine bağlı açık ocak sahasında incelemelerde bulunarak maden sahasının denetimi, iyileştirilmesi, üretimi, güvenli iş planlarının oluşturulması, personelin bilgilendirme mesleki yeterlilik faaliyetlerinin artırılmasına yönelik bilgi aldı.
Ardından ÇLİ’deki kriblaj ve torbalama tesisini de ziyaret eden Sayın Çiftçi, burada da işletme yetkililerinden tesisin üretim süreci hakkında bilgi alarak fikir alışverişinde bulundu.
Kömür kalitesini analiz etmek üzere hizmet vermekte olan ÇLİ laboratuvarlarını da ziyaret eden Sayın Çiftçi, Türkiye Yüzyılı’na yakışır madencilik faaliyetleri kapsamındaki AR-GE ve inovasyon projelerini değerlendirdi.
Ayrıca TKİ çevre faaliyetleri kapsamında üretimi tamamlanmış maden sahalarında yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitki kategorisindeki lavanta üretim sahasını ziyaret eden Sayın Çiftçi, ÇLİ tarafından faaliyete geçirilen 5 megavatlık kurulu güce sahip güneş enerji santralini (GES) yerinde inceledi.
Abdullah Çiftçi, Çan2 Termik Santrali ziyaretlerinin ardından Çan’dan ayrıldı.